Obligatorie de numerar in 2014

Administrăm un magazin, în care cifra de afaceri este înregistrată utilizând casa de marcat. Foarte des, clienții doresc să cumpere în valută străină pentru bunurile achiziționate, de obicei în euro. Este posibil înregistrarea valorii fiscale în valută?

În legătură cu art. 111 par. 3a punctul 1 din Legea privind TVA-ul, ține evidența folosind case de marcat, contribuabilii TVA sunt obligați să creeze o imprimare a unei chitanțe fiscale sau o factură din toate vânzările, precum și să administreze documentul tipărit clientului.

În § 10 alin. 1 punct 14 din Regulamentul privind condițiile tehnice, precum și în § 8 alin. 1 punct 14 din regulamentul privind casa de marcat, care include informații care trebuie primite pe o bonificare fiscală, trebuie să însemnăm în mod necesar moneda în care este înregistrată vânzarea, cel puțin pentru întreaga sumă a vânzărilor brute.

Principalele criterii și condiții tehnice care trebuie îndeplinite de registrele de marcat sunt înregistrate în secțiunea 2 a regulamentului privind condițiile tehnice.

Astfel, în cazul § 14 alin. 1 din această lege de a vinde programul în depozit ar trebui să aibă, printre altele, Funcția: permite introducerea de contribuabil redenumirea moneda în care vânzarea este evidențiată, sau abrevierea acesteia, precum și programarea schimbării înainte de timp introducând timpul și timpul de schimbare; economisind timp și de stocare de timp începe să țină registre de vânzări în noua monedă în mintea fiscale și, de asemenea, conversia sumei din valoarea vânzărilor brute pentru valută străină, cu rezultatul calculului, în conformitate cu costul mesei și depunerea de plată trebuie să fie incluse în contul fiscal logo-ul fiscal cu desemnarea monedelor ; de conversie trebuie să fie efectuată cu o precizie de nu mai puțin de șase zecimale, iar efectul conversiei trebuie să fie rotunjită la două zecimale.

De asemenea, pentru a marca abrevierea denumirilor valutare, sunt utilizate semnele folosite de Nasz Bank Polski.

Astfel, în cazul în care contribuabilul are o idee de a vinde produse minților consumatorilor care plătesc valută în valută străină, în principiu, trebuie să aibă un registru de numerar fiscal, aranjat într-o dependență care să ducă conversia cursului de schimb.

Din formularul specificat în întrebare, se poate deduce că premiul pentru bunurile achiziționate va fi primit în euro, în sezonul estival, deoarece valoarea contractului va fi specificată în zloți. Reglementările care ocupă TVA nu reglementează problema ratei de schimb pe care trebuie să le permitem să convertim suma euro în zloți.